×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار امروز

امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Monday, 25 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آثار مخرب پلاستیک ها
فرانه

پلاستیک معمولی به دسته‌ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی گویند که از فرایند بسپارش یا پلیمریزاسیون بدست می‌آیند. پلاستیک‌ها دسته‌ای از بسپارهای افزایشی یا تراکمی هستند. پلاستیک جزء مواد مصنوعی است و به‌صورت طبیعی یافت نمی‌شود. پلاستیک‌ها را می‌توان به شکل‌های مختلف درآورد. اصولاً یکی از ویژگی‌های پلاستیک‌ها شکل پذیری خوب آن‌هاست. پلاستیک ‌ها را می‌توان تحت فرایندهای حرارتی و مکانیکی به شکل‌های مختلف و گوناگون درآورد.

عمدتاً پلاستیک ها برای عرضه به بازار به مواد کمکی متعددی از قبیل مواد ضد بلوک، آنتی‌اکسیدان‌‌ها، عوامل ضد شکاف مانند پلی‌بوتادین‌‌ها، پایدارکننده‌های گرمایشی، لغزنده‌کننده‌ها، رنگ‌ها و تأخیر اندازهای شعله‌وری از قبیل آنتمران آغشته می‌کنند. پس از دفع پلاستیک به صورت زباله، هر یک از این مواد می‌تواند در اثر حرارت غذا با مواد غذایی وارد واکنش شیمیایی پلیمر شود.

پلاستیک های معمولیدر محیط زندگی

 

تولید پلاستیک‌های معمولی

اغلب پلاستیک‌های معمولی که امروزه تولید می‌شوند از نفت و مشتقات نفتی‌اند که موادی مضر و تخریب کننده برای محیط زیست هستند و باعث افزایش آلودگی محیط زیست می‌شوند و زباله‌هایی را ایجاد می‌کنند که قابل بازیافت نیستند. نفت یک منبع خیلی مهم از منابع طبیعی است که در حال از بین رفتن می‌باشد. اما پلاستیک‌های شاهدانه‌ای به طور کلی از سلولز‌های گیاه شاهدانه استخراج و تولید می‌شود. و هیچ گونه ضرری برای محیط زیست ندارد.

تفاوت بین پلاستیک‌های معمولی و پلاستیک‌های زیستی

پلاستیک‌های معمولی پایدار نیستند و ایجاد سموم و مواد زاید و مضر برای محیط زیست را دارند و انرژی بیش­تری در زمان تولید آن‌ها نیاز هست و باعث افزایش گرمی کره زمین و همچنین کاهش باروری خاک می‌شوند. پلاستیک‌های تجزیه پذیر پایدار هستند و در آن‌ها مواد سمی استفاده نشده و انرژی کم‌تری در تولید آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد مضر که باعث از بین رفتن موجودات و مولکول‌ها و ارگان‌های زنده‌ای که در خاک هستند در آن‌ها وجود ندارد و همچنین باروری خاک را به خطر نمی‌اندازد.

 اثرات مضری که پلاستیک‌های معمولی دارند این است که اکثرا شیمیایی هستند و باعث تخریب محیط زیست و آلودگی آب و خاک می‌شوند. و یکی از بیش‌ترین تأثیرات مخرب را پلاستیک‌های معمولی ایجاد می‌کنند چون از مواد غیر قابل تجدید پذیر مثل نفت تولید می‌شوند. صحبت‌هایی که گفته شد باعث افزایش تولید پلاستیک‌ها و حرکت به سمت پلاستیک‌هایی از جنس فیبر شاهدانه که تأثیر مضر و منفی بر روی محیط زیست ندارند.

پلاستیک های زیستی و قابلیت تجزیه زیستی

 

پلاستیک‌های معمولی به دلیل خاصیت انعطاف­پذیری که دارند، در تولید پوشاک، دوچرخه‌ها و حتی جت‌های هواپیما و صنایع غذایی به صورت گسترده می‌توان از پلاستیک‌ها استفاده کرد. در صنایع غذایی به عنوان مثال کره، ماست، پنیر، آب و شیر در ظرف‌های پلاستیکی بسته بندی می‌شوند. حتی در صنایع ساختمانی هم مقادیر زیادی پلاستیک استفاده می‌شود. و تطبیق پذیری پلاستیک یکی از دلایلی هست که در هر صنعتی به صورت گسترده از آن استفاده می‌شود.

پلاستیک ها در زندگی ما

در بسته بندی نزدیک به %۳۹و صنایع ساختمانی ۳۳% در صنایع اتومبیل سازی ۱۴% و در صنایع دیگر از۱۴% پلاستیک استفاده می‌شود. همان طور که گفته شد در ساختمان سازی برای جلوگیری از ورود آب به درون ساختمان و الیافی که در تولید کف پوش‌ها به کار می‌روند نیز از مواد پلاستیکی استفاده می‌شود. در صنعت حمل و نقل نیز به علت قابلیت انعطاف­پذیری و وزن سبکی که پلاستیک‌ها دارند در هواپیما‌های جت، هواپیماهای مسافربری، قایق­ها، ترن‌ها و ماشین‌ها از پلاستیک به میزان زیادی استفاده می‌شود.

منابع:

  • (پلاستیک)wikipedia
  • https: //www. thoughtco. com/uses-of-plastics-820359 .
  • http: //www. testing-instruments. com/blog/problems-faced-by-the-manufacturers-in-plastic-industry-and-their-solutions/
    Presto Testing Instruments. (2018).
  • Modi, A. A, Shahid, R. , Saeed, M. U. ,& Younas, T. , (2018). Hemp is the Future of Plastics. E3S Web of Conferences 51

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.