×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار امروز

امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Monday, 25 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آمار مقالات باطل شده ایرانی در سال ۹۹ چیست؟

آمار مقالات باطل شده ایرانی در دنیا چیست؟

 

مدیر محل کار برنامه ریزی و سیاستگذاری کارها پژوهشی وزارت علوم ضمن توضیح در رابطه این‌که اصولا چرا مقالات باطل شده یا این که فسخ می شود، آمار مقاله ‌ها فسخ شده کشور ‌ایران در جهان را ذکر کرد.

محسن شریفی در رای زنی با خبر نگار امروز، با اشاره به این که «سلامت علم» علی الخصوص در موقعیت کرونایی روز جاری دارای اهمیت است، اعلام‌کرد: در جهت رعایت اخلاق و رفتار در انجام پژوهش و انتشارات علمی در یکی دو سال قبل در ستاد وزارت علم ها و نیز در دانشگاه‌ها اقداماتی انجام یافته است؛ از جمله این‌که کارگروه رفتار در پژوهش بر پایه ی ضابطه تشکیل شد و حدود ۷ – ۸ نشست در ۱سال اخیر در وزارت علم ها برگزار شد . این کارگروه همینطور در همه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی هم تشکیل گرفته است.

او خاطر نشان کرد: کارگروه اخلاق در پژوهش وظیفه های متفاوتی از جمله پیشگیری از تخلف، برگزاری سوله آموزشی برای محققان، اشاعه درستکاری و صحیح نویسی علمی، ارتقا درایت دانشمندان و نهایتاً تأیید صدق پژوهش ‌ها را بر عهده دارد.

مدیریت محل کار برنامه‌ریزی و سیاستگذاری کارها پژوهشی وزارت علوم ضمن تاکید بر اینکه جنبش وزارت علوم و وزارت بهداشت بر طبق تشکیل کارگروه‌های اخلاق مبادرت مضاعف دارای اهمیت بوده و نقش مهمی در ارتقاء رواج کردار در پژوهش و پرهیز از پیدایش تخلف داشته و دارد، ذکر کرد: یکی‌از نکاتی که از این منظر می بایست به آن دقت کنیم این است.

مقالات باطل شده ایرانی

 

که برای نشر دستاورهای علمی قواعد، اصول علمی انتشارات در سطح دنیا و کردار علمی را حتماً رعایت کرد. به این دلیل که چنانچه این اقدامات صورت نگیرد، مقاله‌ها بعداز نشر به وسیله دیده‌بان‌های متفاوتی رصد می شوند و در صورت محرز شدن تخلف، مقاله ها نشر داده شده را فسخ خواهند کرد.

شریفی در‌پی تصریح کرد: در عالم موسساتی با تعریف وظیفه‌های مشخصی تولید شده‌اند که شرایط خوی در پژوهش را رصد مینمایند و چه بسا انتشارات و مقاله ها نشر داده شده در سال‌های پیشین را هم رصد می نمایند. یعنی ممکن است یک مقاله ۱‌سال پیشین و یا این که ۱۰ سال قبلی پخش شده باشد البته گشوده نیز بوسیله این مؤسسات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او خاطر نشان کرد: ممکن است مقاله‌ای از همگی فیلترهای علمی از جمله داوری، مشابهت یابی و … عبور نموده باشد اما به هر علتی یک امرِ مغایر قواعد انتشار به ثابت می رسد و در صورتی‌که این مورد برای گروه سردبیری مؤسسه محرز شود آن مقالات باطل شده اعلام خواهد شد.

مدیریت محل کار برنامه‌ریزی و سیاستگذاری کارها پژوهشی وزارت علم ها به مصادیق مقاله ها فسخ شده از طرف دیده‌بان‌های علمی اشاره کرده و اعلام کرد: مصادیق متعدد است، مثلاً ممکن است شخص در باب داده‌ها به صدق به شغل های بقیه افراد ارجاع نداده باشد، یا این که تحت عنوان مثال داده‌های پیشین خودش را به پشتیبان داده‌های نو و یا این که این که داوری مقاله به صدق صورت نگرفته باشد. این مورد ها از مصادیق پیدایش تخلف در قاعده انتشار به شمار می رود.

شریفی در پایان به جدیدترین آمار مقالات باطل شده یا این که گشوده پس داده شده کشور ایران اشاره نمود و ذکر کر : از سال ۲۰۱۰ تا به امروز، بیش تر از ۲۵ هزار مقاله فسخ شده که ۶۰۰ مورد از آن مقاله‌ها، از ایران بوده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.